Czy można przenieść prawa i obowiązki inwestora wynikające z umowy urbanistycznej na osobę trzecią?
Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy ustalić, jakie przepisy prawa stosuje się do umowy urbanistycznej, w szczególności, czy są to przepisy o charakterze publicznoprawnym czy cywilnoprawnym. Jeśli by uznać umowę urbanistyczna za umowę administracyjną, należałoby stosować przepisy prawa publicznego, jednak wydaje się, że umowa urbanistyczna jest, co najwyżej, umową administracyjną sensu largo, a zatem normowana jest zarówno przepisami prawa cywilnego, jak i administracyjnego.
A zatem do przeniesienia praw inwestora z umowy urbanistycznej znalazłyby zastosowanie przepisy art. 509 i n. ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny („KC”), natomiast do przeniesienia obowiązków – art. 519 KC. W umowie urbanistycznej zastosowanie powyższych przepisów przybrałoby formę klauzuli przeniesienia praw i obowiązków inwestora za zgodą gminy. W uproszczeniu, oczywiście, bo do przeniesienia praw zgoda dłużnika (gminy) nie jest wymagana, natomiast na przeniesienia obowiązków inwestora (dłużnika) gmina udzielałaby blankietowej zgody na zawarcie przyszłej umowy pomiędzy dłużnikiem (inwestorem) a osobą trzecią (zob. art. 519 § 2 pkt 2 KC).
W tym miejscu powstaje zasadnicze pytanie, czy przelew praw (wierzytelności) z umowy urbanistycznej nie sprzeciwia się ustawie albo właściwości zobowiązania? Zakazu takiego nie przewidują przepisy UPZP, a co z właściwością zobowiązania? Zapraszam do dyskusji.
Dodaj komentarz